Gry planszowe strategiczne

Gry

Wiek

Minimalna liczba graczy

Cena

Gry, które ujawnią Twój strategiczny geniusz :-)

Czym są gry planszowe strategiczne? Najprościej mówiąc to takie gry, w których losowość nie ma większego wpływu na zwycięstwo jednego z graczy (lub drużyn), a wszystko zależy od indywidualnych decyzji i zdolności planowania na kilka rund naprzód. Przyda się również odwaga, umiejętność zawiązywania sojuszy, a także odrobina przebiegłości... Wszystkie bowiem polegają na rywalizacji, zwykle tym trudniejszej, że prowadzonej w kręgu rodzinnym lub w gronie przyjaciół.

W większości strategiczne planszówki wywodzą się z gier militarnych i celem graczy jest opanowanie - w rozmaitym sensie tego słowa - jakiegoś terytorium (Risk, Star Wars, Pandemic), jednak do tej grupy można zaliczyć gry zupełnie abstrakcyjne: oczywiście szachy, a wśród nowoczesnych planszówek, np. serię Azul. Niektóre gry w wyjątkowo udany sposób łączą element strategiczny z ekonomicznym i właśnie do tej grupy należą arcydzieła gatunku, takie jak Catan, Terrraformacja Marsa czy Wsiąść do pociągu.

Czy wśród tej kategorii znajdą się gry odpowiednie dla początkujących? Zdecydowanie tak, polecamy dość nietypową, lecz bardzo lubianą grę Carcassonne (w dowolnej wersji) - świetnie się sprawdza już od 2 osób. Z kolei dla grupy 3-4 graczy proponujemy wspomniany już Catan, w wersji Junior lub “dorosłej”.

Zagraj w jedną z proponowanych gier i sprawdź, czy Twoje decyzje doprowadzą Cię do zwycięstwa, czy do... kolejnej próby.