Na skrzydłach
- Ilość graczy:1-5 graczy
- Minimalny wiek: od 10 lat
- Czas gry:1 godz.
- Unikalna “ptasia” tematyka
- Wiele możliwych strategii prowadzących do wygranej
- Odpowiednia również dla młodszych (brak negatywnej interakcji)
Cena: | 219,95 zł + wysyłka 8,99 zł |
---|
W magazynie zewnętrznym, wysyłka w ciągu 5 dni
Gra "Na skrzydłach" to dynamiczna gra planszowa dla 1-5 osób w wieku 10 lat i więcej. Każdy z uczestników rozwija własny rezerwat dzikich ptaków, pozyskując nowe gatunki i zapewniając im korzystne warunki do zdobywania pożywienia i rozmnażania. Gra jest oparta na mechanice budowania talii/silnika i stanowi świetne wprowadzenie do takiego typu planszówek.
Gra wyróżnia się dopracowanym wykonaniem i przepiękną, delikatną grafiką, przypominającą ilustracje w najlepszych atlasach przyrodniczych.
Planszówka ta w roku premiery (2019) zdobyła aż 8 nagród Golden Geek Awards, nagrodę „Kennerspiel des Jahres 2019” (Gra Roku 2019) oraz liczne inne wyróżnienia.
Zasady gry "Na skrzydłach"
Instrukcja ma 12 stron i w pierwszej chwili, zwłaszcza początkującym, może się wydać skomplikowana. W praktyce owe 12 stron zostało skutecznie skondensowane na niewielkiej tablicy pomocniczej zawierającej streszczenie zasad, które w rzeczywistości są bardzo proste i gra się naprawdę bardzo łatwo. My też pokusiliśmy się o próbę lepszego wprowadzenia w podstawy rozgrywki, a jeśli nadal wydaje się to skomplikowane, wystarczy obejrzeć dowolną recenzję gry na Youtube i popatrzeć, jak grają inni.
Gra, trwająca w zależności od liczby graczy od 30 minut do około godziny, składa się z czterech tur, w których każdy z uczestników wykonuje szereg akcji - w pierwszej rundzie osiem, w kolejnych coraz mniej aż do pięciu.


Na początku gry każdy gracz otrzymuje po jednym z każdego rodzaju ptasiego pożywienia, pięć wylosowanych z talii kart ptaków oraz dwie losowe karty bonusowe, jednak zatrzymać może tylko połowę z otrzymanych przedmiotów. Do dyspozycji ma też własną planszę gracza oraz osiem kostek akcji.
Podczas każdej rundy uczestnicy kolejno wykonują po jednej dowolnie wybranej z czterech rodzajów akcji, „płacąc” jedną ze swoich kostek akcji poprzez odłożenie jej na odpowiednie pole swojej planszy.
Akcje możliwe do wykonania są następujące:
- Zagranie karty ptaka z ręki. Kładziemy jedną z trzymanych w ręce kart na pole w odpowiednim dla danego gatunku siedlisku (las, łąka lub mokradła), wydając odpowiednią ilość jaj i żetonów ptasiego pokarmu (bezkręgowców, gryzoni, ryb, ziarna i owoców) zgodnie z oznaczeniami na karcie. Jeżeli ptak ma zdolność „gdy zagrywasz”, aktywuje się w tym momencie.
- Zdobądź pożywienie, Złóż jaja, Dobierz karty ptaków – te akcje są dość podobne. Rozpoczyna się je kładąc kostkę akcji na pierwszym wolnym polu odpowiedniego siedliska, licząc od lewego brzegu planszy. W tym momencie zdolności oznaczone na tym polu stają się dostępne: odpowiednio do wybranej akcji:
- - otrzymujemy ptasi pokarm: wybieramy jedną kostkę z karmnika i odkładamy na stół, a następnie bierzemy tyle żeton oznaczonej na kostce karmy; pobieramy pokarm tyle razy, ile ikonek pokarmu znajdowało się na polu planszy, na którym postawiliśmy kostkę akcji.
- - ptaki składają jaja: dobieramy tyle jaj, ile odpowiednich ikon znajdowało się na polu planszy i kładziemy je na kartach ptaków, na których jest jeszcze miejsce na jaja.
- - dobieramy odpowiednią ilość kart ptaków z puli.


Przy każdej z tych trzech akcji turę kończymy przesuwając kostkę przez kolejne pola w kierunku lewej strony planszy, aktywując (opcjonalnie) zdolności umieszczonych tam ptaków. Powoduje to, że w każdym wierszu planszy tworzy nam się stopniowo zestaw akcji („combo”) aktywowanych jedną kostką, a co za tym idzie – akcje podejmowanie przez graczy mają z rundy na rundę coraz większe konsekwencje.
Pozyskane gatunki ptaków mają indywidualne wymagania i zdolności, które w ramach akcji można w trakcie gry uaktywniać. Zazwyczaj wpływają one na pozostałe karty i zasoby, zatem duża część zabawy polega na wymyślaniu najlepszego połączenia ptasich zdolności.
Runda kończy się, kiedy wszystkie kostki akcji wszystkich graczy zostaną wykorzystane. Jedną z nich należy wówczas oznaczyć wynik na planszy celów, a co za tym idzie, w kolejnej rundzie będzie można wykonać o jedną akcję mniej.
Podczas gry zdobywa się punkty za zrealizowane cele, zebrane karty ptaków, złożone jajka i zdobyty pokarm. Zwycięzcą zostaje ten z graczy, który po zakończeniu 4 rundy zgromadził najwięcej punktów.
Estetyka i wykonanie
Według naszej oceny: przeurocze. Jeśli znacie Everdell, tu znajdziecie co najmniej taki sam poziom dopracowania i artystycznej perfekcji.
Uwagę przykuwa duży, omszały karmnik, który w grze pełni rolę wieży na kości, zapewniającej pełną losowość i jednocześnie chroniącej przed poszukiwaniem kostek pod stołem lub kanapą w razie bardziej energicznych rzutów. Tu wrzuca się kostki do karmnika, a one, po kilkukrotnym odbiciu, lądują w jego dolnej przegródce.
Drugi element, który niesłychanie podnosi wizualne walory gry, to markery punktów w formie kolorowych ptasich jajek. Również karty są nienagannie wydrukowane, na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie delikatnych, ale w praktyce są trudno zniszczalne. W każdym egzemplarzu, jaki sprawdzaliśmy, były fabrycznie lekko wygięte – wydaje się, że jest to celowy zamysł.
Jedynie na kostki akcji jakby zabrakło pomysłu - to zwykłe pokolorowane drewniane sześcianiki.

Jaka jest regrywalność "Na skrzydłach"?
Gra jest bardzo losowa i przebieg bardzo zależy od tego, jakie gatunki ptaków zdobędziemy z potasowanej talii, a o pozostałych aspektach decydują kostki. Z tego powodu każda sesja będzie miała inny przebieg, a jednocześnie w pierwszych rundach trudno tu o jakieś wypracowane strategie. Przewagę zdobędą ci, którzy w optymalny sposób skorzystają z przydzielonych im przez los zasobów. Sytuacja zmienia się tym bardziej, im bliżej jesteśmy końca gry, ponieważ droga do zwycięstwa polega na zbudowaniu sobie „silniczka” generującego punkty. Więcej ptaków oznacza więcej pożywienia, więcej składanych jaj, w konsekwencji – jeszcze więcej ptaków, jednak każdy gatunek ma swoje niepowtarzalne cechy, wymagania i zdolności, a biorąc pod uwagę ilość kombinacji ptasich kart, za każdym razem „silniczek” trzeba wymyślać na nowo.
Gra wydaje się być idealnie dopasowana jako rodzinna, ponieważ – mimo, że umiejętność planowania odgrywa w niej ważną rolę – doświadczenie i wiek nie zapewni specjalnej przewagi, zatem podobne szanse mogą w niej mieć zarówno 10-latkowie, jak ich rodzice i dziadkowie.
Najlepiej się sprawdza dla 2-3 graczy. Przy większej liczbie, zwłaszcza w pierwszych dwóch rundach duża ilość akcji do wykonania przez każdego uczestnika powoduje, że pozostali muszą dość długo czekać na swoją kolejkę. Nie umniejsza to atrakcyjności gry, jednak dwie, trzy osoby mogą liczyć na bardziej intensywną, dynamiczniejszą rozrywkę.
Gra „Na skrzydłach” jest przez nas oceniana jako niezobowiązująca, lekka gra familijna z elementami edukacyjnymi. Gra zawiera mnóstwo informacji o ptakach i ich środowisku życia, podanych w subtelny sposób, tak, że podczas gry niejako "same" się zapamiętują. Dla rodziców młodszych dzieci istotny będzie też całkowity brak negatywnej interakcji.
Unikalna tematyka
Ogromną zaletą gry jest coś, co udaje się tylko w wyjątkowych produkcjach: połączenie dobrej rozrywki nie z fantasy ani science-fiction, a z opisem realnie istniejącego, współczesnego świata, jako że wszystkie występujące w grze opisy i wymagania środowiskowe ptaków są zaczerpnięte z rzeczywistości i stanowią porcję solidnej przyrodniczej wiedzy. Z czymś podobnym mieliśmy do czynienia w "Boso przez świat", grze wydawanej przez znanego podróżnika Wojciecha Cejrowskiego i choć nie wszystkim musi to odpowiadać, my (Wgrygranie.pl) bardzo to cenimy. Tam jednak tematyka dotyczyła geo- i etnografii, natomiast w kategorii "gry o ptakach", oferowana tu gra planszowa w zasadzie nie ma poważnej konkurencji.
Z pewnością, ze względu na tematykę, gra "Na skrzydłach" nie jest planszówką dla każdego, ale miłośnicy przyrody z pewnością będą usatysfakcjonowani.

Gatunki ptaków przedstawione w grze
W podstawowej wersji dostajemy karty opisujące gatunki zamieszkujące Amerykę Północną. Kilkanaście z nich występuje również w Polsce, jednak większość spośród 170 przedstawionych ptaków, takich jak przepiór wirginijski, czy wilgowron mniejszy, jest dla nas dość egzotyczna. Dlatego doskonałym uzupełnieniem gry jest dodatek "Ptaki Europy", rozbudowujący zestaw m.in. o 81 bardziej „swojskich” gatunków. Wkrótce w ofercie pojawi się też dodatek "Ptaki Oceanii", a z tego, co nam wiadomo, rozważana jest też edycja obejmująca gatunki wymarłe.



Zawartość pudełka:
- 5 plansz graczy
- wieża kości
- notes punktacji
- 170 kart ptaków
- 26 kart bonusowych
- 75 jaj
- 5 kości pożywienia
- 40 kostek akcji
- 103 żetony pożywienia
- 8 dwustronnych żetonów celów
- znacznik pierwszego gracza
- plastikowa tacka na karty
- plansza celów
- załącznik
- instrukcja
Dane techniczne
Wersja językowa | Polska (PL) |
---|---|
Wymiary pudełka | 30.00 cm x 30.00 cm x 7.50 cm |
Waga | 2.30 kg |
Wydawca | Rebel |