Harry Potter: Hogwarts Battle

(1)
 • Harry Potter: Hogwarts Battle
 • Harry Potter: Hogwarts Battle Producent Rebel
 • Harry Potter: Hogwarts Battle Wersja polska
 • Harry Potter: Hogwarts Battle Instrukcja po polsku
 • Harry Potter: Hogwarts Battle Minimalna ilość graczy 2
 • Harry Potter: Hogwarts Battle Maksymalna ilość graczy 4
 • Harry Potter: Hogwarts Battle Minimalny wiek graczy 11 lat
 • Ilość graczy:2-4 graczy
 • Minimalny wiek: od 11 lat
 • Czas gry:1 godz.
Cena: 209,95 zł + wysyłka 8,99 zł

W magazynie zewnętrznym, wysyłka w ciągu 5 dni

Opis
Dane techniczne

Harry Potter: Hogwarts Battle (edycja polska) to kooperacyjna gra planszowo-karciana dla 2-4 uczestników w wieku od 11 lat, posługująca się mechaniką budowy talii. Gracze, jako Harry Potter, Hermiona Granger, Ron Wesley i Neville Longbottom, staną po stronie dobra w walce z Vol... z tym, którego imienia nie wolno wymawiać oraz jego śmierciożercami, którzy, lokacja po lokacji, próbują przejąć Hogwart i uzyskać wpływ na jego uczniów.

Dla mugoli (czyli wg literatury - nie-magicznych osób) jest to typowy deckbuilder, może nie zawierający żadnych unikalnych rozwiązań, ale dzięki temu idealny dla początkujących i stanowiący świetne wprowadzenie do gier polegających na budowie talii, ponieważ zasady są proste i łatwe do przyswojenia, a sama rozgrywka jest emocjonująca niezależnie od tego, czy zna się świat Pottera, czy nie. Jest to też doskonała gra rodzinna, m.in. ze względu na kooperacyjny charakter oraz fakt, że nawet w razie kompletnej przegranej żaden z bohaterów nie ginie, a zostaje co najwyżej ogłuszony.

Dla tych, dla których Harry Potter jest ulubionym bohaterem książek i serii filmowej, Hogwarts Battle to pozycja obowiązkowa i wg nas najlepsza gra o tej tematyce. Prostota mechaniki jest tu zaletą, a najważniejsze jest to, że gra pełnymi garściami korzysta z wizerunków stworzonych na potrzeby ekranizacji, a załączone scenariusze starają się odwzorować znane przygody Harrego i jego przyjaciół. Zapewnia to niesamowity klimat podczas sesji. Bardzo często gry stworzone na podstawie filmu są projektowane trochę na siłę, ta jednak absolutnie trzyma wysoki poziom zarówno zabawy, jak poczucia zanurzenia w świecie znanym z powieści J.K.Rowling.

Co dostajemy z grą?

Wewnątrz opakowania przypominającego szkolno-podróżny kufer, znajdziecie planszę, z okładką odwzorowującą słynną Mapę Huncwotów za pomocą której Harry Potter odkrywał tajne wyjścia z zamku, planszetki dla graczy, znaczniki, kości (przydatne dopiero od pewnego momentu gry) oraz siedem tajemniczych pudełek z kolejnymi numerami. Każde z nich zawiera scenariusz nowej przygody, w której bohaterowie będą musieli stawić czoła czarnej magii, by ocalić Hogwart i wszystko, co jest im drogie. Przygody są ułożone według wzrastającej trudności i odpowiadają zdarzeniom, z którymi mierzył się Harry Potter  w kolejnych siedmiu latach nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie; pierwsze dwie to są bardzo łatwe i w zasadzie wprowadzenie, lub instruktaż i nauka podstaw sztuki magicznej, a jednocześnie szkolenie z systemu budowania talii dla tych graczy, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z taką mechaniką. Od trzeciego roku zagrożenia wzrastają i trzeba mocno się nagłowić, żeby wyjść z nich zwycięsko; od czwartego trzeba mieć sporo szczęścia, żeby przejść scenariusz za pierwszym razem.

Wszystkie elementy "Hogwarts Battle" są bardzo dobrze wykonane: karty, chociaż dość delikatne, wytrzymują wielokrotne tasowania, a większość z umieszczonych na nich ilustracji stanowią zdjęcia z filmów, a także schematy ruchu różdżką przy określonych zaklęciach. Wśród znaczników, najbardziej dopracowane i efektowne są sześciokątne metalowe markery z wytłoczoną czaszką, które kładziemy na polach zajętych przez mroczne siły.

Stań do walki z Sam-Wiesz-Kim

Gra "Harry Potter Hogwarts Battle" ma - w teorii - proste zasady. Każda przygoda polega na obronie miejsca. Przeciwnicy pojawiają się kolejno wraz z wyciąganymi z puli kartami, a gracze muszą pokonać ich wszystkich za pomocą kart zebranych przez siebie, zanim połączone siły czarnomagiczne przejmą kontrolę nad lokacjami, w których dzieje się akcja.

Gra rozpoczyna się od rozdania indywidualnych planszetek i żetonów zdrowia, umieszczenia kart miejsc na wskazanym polu oraz potasowania trzech talii: Hogwartu, Czarnej Magii, Czarnych Charakterów. Następnie wybieramy, w którego z czwórki przyjaciół zamierzamy się wcielić. 

Każda tura rozpoczyna się od ujawnienia złowrogich wydarzeń związanych z czarną magią oraz machinacji złoczyńców mających swoje plany dotyczące miejsca, o które toczy się gra. Niektóre z tych wydarzeń spowodują wzrost wpływu popleczników Voldemorta (dodanie znaczników z czaszką na kartę miejsca), inne spowodują bezpośrednie obrażenia niektórych postaci. Dopiero, kiedy zło już się wydarzyło, przychodzi kolej na działania graczy, którzy zagrywają karty z ręki aby odwrócić nieszczęście, odzyskać wpływy i zdrowie, dokupić za żetony wpływu więcej kart i zyskać nowe możliwości. Zdobywają też znaczniki błyskawic, za pomocą których zadają z kolei obrażenia przeciwnikom aby ich pokonać.

Jeżeli uda nam się "wykosić" wszystkich przeciwników, wygrywamy i Hogwart może cieszyć się spokojem przez kolejny rok. Jeżeli wcześniej zdążą oni ustawić swoje znaki z przerażającymi czaszkami na wszystkich lokacjach, a my do końca rundy nie damy rady tego zmienić, przegrywamy i nie pozostaje nic innego, niż przywrócić grę do początkowego stanu i... spróbować jeszcze raz.

To oczywiście nie wszystkie zasady, jednak opisywanie ich tutaj zepsułoby część radości z odkrywania niespodzianek i potężnych połączeń kart.

Harry Potter: Hogwarts Battle jest grą kooperacyjną nie tylko z nazwy. Wspieranie się nawzajem, leczenie, przekazywanie punktów, jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu - tak samo jak w książkach.

Za każdym razem, kiedy uda nam się finalnie przezwyciężyć siły ciemności, przechodzimy do następnej klasy, tzn. uzyskujemy dostęp do następnego scenariusza i następnego pudełka, zawierającego jeszcze więcej kart zaklęć, magicznych przedmiotów, przyjaciół, których dołączamy do używanych talii. Pojawiają się też kolejni przeciwnicy o imionach znanych z książek, oraz ten jeden, którego imienia wymieniać nie należy, spotkamy też sprzymierzeńców takich jak Albus Dumbledore we własnej osobie, Remus Lupin, Horacy Slughorn. W kolejnych przygodach zmienia się też nieco mechanika rozgrywki, ale to już musi zostać niespodzianką.

Regrywalność "Harry Potter: Hogwarts Battle"

Ze względu na ściśle określone storyline nie jest to gra, w której po przejściu wszystkich siedmiu scenariuszy, ma się natychmiast ochotę zacząć od początku. Przypomina raczej opowieść, do której można wracać co kilka miesięcy i która za każdym razem przebiega nieco inaczej. Z drugiej strony, ukończenie fabularnej "kampanii" trwa dość długo, co najmniej siedem długich sesji - jeżeli mamy za każdym razem szczęście (raczej się to nie zdarzy). Starcie z poplecznikami Czarnego Pana stanowi z każdym rokiem coraz trudniejsze wyzwanie, po części dlatego, że przeciwnicy coraz bardziej przypominają "bossów", ale przede wszystkim dlatego, że robi się ich coraz więcej, ponieważ za każdym razem dokładamy nowe karty do istniejącej talii.

Po wyczerpaniu opcji fabularnych grę możemy rozbudować o dodatek "Potworna Skrzynia Potworów" (dostępny od grudnia 2020); wydawca oferuje też grę dla dwóch osób w stylu "pojedynkowym": "Obrona przed Czarną Magią", która co prawda jest zupełnie samodzielną karcianką i nie łączy się z "Hogwarts Battle", ale pod każdym względem do niej nawiązuje.

Zawartość pudełka:

 • plansza
 • 252 karty
 • 4 kości domów
 • 7 pudełek ze scenariuszami
 • 7 instrukcji do scenariuszy
 • 4 planszetki graczy
 • 8 znaczników mroku
 • 70 żetonów

Dane techniczne

Wersja językowa Polska (PL)
Wymiary pudełka 31.00 cm x 23.00 cm x 105.00 cm
Waga 2.00 kg
Wydawca Rebel

Dodatki i rozszerzenia:

Te planszówki mogą Cię zainteresować: