Gry planszowe dla dzieci

Nowoczesne gry planszowe dla dzieci to zupełnie inna kategoria niż te, które były dostępne na rynku jeszcze 20 lat temu. Przede wszystkim są to gry angażujące, budujące współpracę między grającymi, skłaniające do podejmowania własnych decyzji.

Nie chcemy powtarzać oczywistych truizmów: że gry planszowe mogą pełnić rolę edukacyjną, rozwijając kreatywność, ucząc dzieci rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia, czytania, liczenia, a nawet podstaw ekonomii. Ważne, że planszówki to inspirujący, rozwijający, przyjemny, a także względnie tani sposób na wspólne spędzanie czasu. Czasu spędzonego – co ważne - z dala od różnego rodzaju ekranów.

Gry

Wiek

Minimalna liczba graczy

Cena

1 2

Jakie powinny być gry planszowe dla dzieci

Planszówki dla dzieci są zwykle łatwiejsze do opanowania niż gry dla dorosłych. Posiadają zwykle mocniej wykonaną planszę i znacznie mniej elementów, a także (na ogół) prostsze zasady. Jednak najbardziej istotne są cechy wynikające z samej koncepcji, świadczące, że od początku była zaprojektowana z myślą o dzieciach.

Co jest najważniejsze w grach planszowych dla dzieci?

 • Gra powinna pozwalać na aktywne sterowanie losami rozgrywki, co oznacza, że losowanie kostką może być tylko uzupełnieniem akcji.
 • dobra gra planszowa dla dzieci powinna być inkluzywna, nie może eliminować graczy przedwcześnie, zanim inni skończą grę
 • Powinna wymagać użycia różnego rodzaju zdolności: zapamiętywania, planowania, rachunków, komunikacji, negocjacji etc.
 • Ważna jest też tzw. „regrywalność”, czyli zdolność gry do zapewnienia za każdym razem nowych atrakcji i wyzwań.

 

Gry planszowe na prezent dla dziecka

Jeżeli dotarliście tutaj, zapewne jesteście tu w bardzo konkretnym celu: szukacie prezentu doskonałego. Z pewnością dobra gra planszowa może być takim prezentem i na liście naszych ulubionych sytuuje się ex equo z dobrą książką, a z pewnością daleko przed filmem lub grą komputerową.

Nie przedłużając, pokażemy Wam kilka najciekawszych, naszym zdaniem, propozycji.

Specjalne wersje klasycznych gier planszowych dla dzieci

Wielu wydawców przygotowało specjalnie dostosowane dla dzieci wersje swoich największych hitów. Od wersji zwykłej różnią się krótszym czasem pojedynczej gry i bardziej atrakcyjną dla dzieci oprawą wizualną.

My wolimy gry, które od początku były tworzone z myślą o dzieciach, ale to bardzo dobry wybór, jeżeli rodzice znają i lubią „starsze” wersje wymienionych planszówek - wówczas gra będzie interesującym przeżyciem dla młodszych, a jednocześnie nie zanudzi dorosłych.

 1. Catan Junior
 2. Monopoly Junior
 3. Scrabble Junior

 

Gry planszowe dla dzieci i dorosłych

Istnieje co najmniej kilka planszówek, których twórcom udało się osiągnąć „niemożliwe”: stworzyć grę, która jest równie wciągająca dla graczy w każdym wieku. To idealne gry na wspólne rodzinne wieczory planszówkowe, ponieważ każdy opracuje sobie strategie na miarę własnych możliwości i wcale nie jest powiedziane, że te stworzone przez rodziców sprawdzą się lepiej od dziecinnych. Czasem będzie dokładnie odwrotnie, może się okazać, że to właśnie dzieci są bardziej spostrzegawcze i szybciej wiążą ze sobą zauważone elementy.

 1. Carcassonne
 2. Dobble
 3. Dixit

 

Gry planszowe dla dzieci w wieku przedszkolnym

Nie da się ukryć, że wybór dobrych planszówek dla przedszkolaków jest dość trudny i niewiele jest tytułów, które moglibyśmy z przekonaniem polecić. Tym niemniej przygotowaliśmy krótką listę gier planszowych dla dzieci w wieku 3-6 lat, które wg nas sprawdzą się w tej roli najlepiej.

Proponowane gry wprowadzają podstawowe koncepcje takie jak kolejność ruchów w rundzie, przestrzeganie zasad, rozwiązywanie problemów zgodnie z regułami i nie wymagają wertowania instrukcji podczas gry. Ucza jak wygrywać i jak przegrywać.

Jakoś tak się złożyło, że na naszej liście znalazły się głównie gry wydawnictwa Granna – nie, żeby inne firmy nie miały nic do zaoferowania, po prostu te akurat gry dobrze znamy i lubimy.

 1. Super Farmer
 2. Seria „Legendy Polskie”
 3. Potwory do szafy
 4. Grzybobranie
 5. BrainBox


Pełny wybór dostępnych u nas tytułów zamieściliśmy na odrębnych podstronach obejmujących gry planszowe dla 4-latka, dla 5-latka i dla 6-latka.

Gry planszowe dostosowane do wieku 7-10 lat

Dla tej grupy wiekowej można już wprowadzić nieco bardziej złożone zasady i wymagać więcej umiejętności oraz nieco rywalizacji. Przygotowaliśmy nasz wybór na podstronach dedykowanych grom planszowym dla dziecka w wieku 8 lat, dla 9-latka i dla 10-latka.

Dopuszczalny wiek sugerowany przez producenta był tylko jednym z kryteriów selekcji, więc niektóre tytuły znalazły się w wyższej kategorii wiekowej, niż wynikałoby to z samego ratingu. W niektórych przypadkach (np. Catan) na podstawie naszych doświadczeń chętnie byśmy nieco ten rating obniżyli, ale ostatecznie nie zdecydowaliśmy się na to – bardzo wiele zależy od indywidualnego tempa rozwoju dziecka.

Ważniejszymi kryteriami była dla nas tematyka i oprawa wizualna, proste reguły i brak lub niewielka ilość negatywnej interakcji; premiowaliśmy też w naszej selekcji gry pozwalające na współpracę.

Mamy nadzieję, że takie posegregowanie naszej oferty pomoże Wam wybrać najlepsze gry dla Waszych dzieci.

5 świetnych gier planszowych dla dzieci w wieku wieku 7-10 lat:

 1. Carcassonne
 2. Agricola rodzinna
 3. Europa w 10 dni
 4. Domek
 5. Cud-Miód
   

Gry planszowe dla nastolatków (11 lat i więcej)

Aby ułatwić Wam wybór, przygotowaliśmy oddzielne podstrony zawierające naszą selekcję gier dostosowanych dla 11-latka i dla 12-latka. Planszówki dla starszych grup wiekowych umieściliśmy łącznie w sekcji „gry planszowe dla młodzieży”.

5 gier planszowych odpowiednich dla wieku 11-12 lat:

 1. Wsiąść do pociągu: Europa
 2. Catan
 3. Wyspa Przygód
 4. Harry Potter: Hogwart’s Battle
 5. Łąka