Najlepsze gry planszowe dla dorosłych

Niegdyś ostatnia deska ratunku w deszczowe dni, dziś często pierwszy wybór dla tych, którzy chcą na godzinę lub dwie przenieść się w świat przygody. Gry planszowe zmieniły się od czasu, kiedy byliśmy dziećmi i jest to zmiana zdecydowanie na lepsze. Współczesne gry planszowe dla dorosłych są interaktywne, dopracowane artystycznie i dostatecznie wymagające, by stanowić intelektualne wyzwanie dla ludzi w każdym wieku.

Gry

Wiek

Minimalna liczba graczy

Cena

Rodzaje gier planszowych dla dorosłych

Gry planszowe dla dorosłych są na ogół nieco bardziej zaawansowane, wymagające więcej planowania, strategii i myślenia, zwykle też zawierające większą ilość elementów i obszerną instrukcję.

Jakie są Wasze ulubione rodzaje planszówek? Eurogames, ameritrash, albo jeszcze coś innego? Wspólne dla tych wszystkich rodzajów jest tylko to, że zapewniają godziny doskonałej zabawy, ale poza tym każda gra jest zupełnie inna. 

Rozpiętość cenowa również jest tu bardzo duża; cena większości tytułów gier planszowych dla dorosłych oscyluje wokół 100 zł, ale zaawansowane gry tematyczne lub specjalne wydania kolekcjonerskie klasyków potrafią kosztować kilka razy więcej.

Gry planszowe to rozrywka dla każdego, dlatego mamy ofertę dla grających solo, dla dwóch osób, dla tych, którzy lubią rywalizację i dla tych, którzy wolą kooperować dla osiągnięcia wspólnego celu. Niektórym spodobają się planszówki abstrakcyjne – gry bez określonej tematyki lub z luźno tylko nakreśloną konwencją czy fabułą, która nie jest w ogóle istotna dla rozgrywki. Inni wybiorą gry przygodowe, gdzie – dla odmiany – tłem dla decyzji graczy jest rozbudowana fabularna historia. Często też bywa tak, że gra jest trudna do sklasyfikowania i łączy ze sobą różne gatunki i mechaniki.

Specjalną kategorią gier planszowych dla dorosłych są te gry, które poruszają tematykę kontrowersyjną, zawierają elementy agresji lub wkraczają w świat horroru. Do tych ostatnich zaliczyć można cały zestaw przygodówek z Cthulhu jako motywem przewodnim, nawiązujących do słynnych nowel mistrza grozy, H.P.Lovercrafta lub wydane niedawno Nemesis nawiązujące luźno do filmowej serii „Obcy”.

Gry planszowe zyskują na popularności i każdego roku pojawia się coraz więcej innowacji, z których część przeminie, a inne za kilkadziesiąt lat staną się klasykami. Dla nas, jako graczy, oznacza to coraz więcej opcji i interesujących eksperymentów do przetestowania.

Gry planszowe dla dorosłych – najlepsze tytuły dla początkujących graczy

Nigdy nie graliście w planszówki, a chcielibyście spróbować? A może ostatnia gra planszowa, w jaką graliście, to Monopoly bądź Cluedo kilkanaście lat temu? Może też chcielibyście namówić na planszówkowy wieczór kilkoro znajomych, którzy dotąd nigdy nie grali? Zanim zanurzymy się w świat gier planszowych dla dorosłych, chcielibyśmy przedstawić kilka gier, które są pomostem pomiędzy światem planszówek klasycznych a nowoczesnymi zaawansowanymi grami, więc jeżeli odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań brzmiała “tak”, wybierzcie dla siebie tytuł właśnie z tej kategorii.

 1. Carcassonne - w tą grę można grać niezależnie od wieku
 2. Wsiąść do pociągu: Europa - jedna z najlepszych gier do grania w 2 osoby (oczywiście w większym gronie do 5 osób też się sprawdza)
 3. Tajniacy - wielokrotnie nagradzana gra imprezowa i jednocześnie rodzinna

 

Top 10 gier planszowych dla dorosłych

Aby znaleźć najlepsze tytuły, spędzamy codziennie wiele godzin na wyborze i testowaniu gier. Nie da się ukryć, że lista została ułożona wg naszych własnych preferencji, dlatego mało na niej typowych klasyków; postaraliśmy się też, by nie zawierała tytułów bardzo niszowych. W większość tytułów można zagrać w gronie rodzinnym.

 1. Catan - przetestuje Wasz zmysł przedsiębiorczości i talenty ekonomiczne, jednak wymaga 3-4 osób,
 2. Splendor - bardzo zgrabna gra ekonomiczna z mechaniką budowania tzw. silnika - idealny wstęp do podobnych, bardziej zaawansowanych pozycji,
 3. Azul i pozostałe gry z tej serii są abstrakcyjne jak domino i jednocześnie wymagające planowania niemal jak w szachach,
 4. Pandemia - kooperacyjna gra o powstrzymywaniu… no właśnie, pandemii.
 5. Terraformacja Marsa - rywalizacja wielkich korporacji na Czerwonej Planecie, doskonała strategia
 6. Everdell - niech nie zwiedzie Was bajkowy klimat ilustracji, to gra typu “worker placement”, wymagająca i dość trudna,
 7. Na skrzydłach - coś dla miłośników przyrody, przeurocza gra o ptakach i ich siedliskach.
 8. Neuroshima Hex - dość zaawansowana strategia w postapokaliptycznym świecie
 9. Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie - survival i przygoda na wyspie, która może nie jest tak bezludna, jak się wydawało
 10. Talisman: Magia i Miecz - jeżeli lubicie klimat high fantasy.


 Zaawansowane gry planszowe dla dorosłych

Te pozycje to gry nie bardzo „family-friendly”, jednak jeżeli szukacie prawdziwych emocji, mamy dla Was krótką listę gier do przetestowania. Są to planszówki tematyczne i nieco eksperymentalne, ze sporą ilością zasad do przyswojenia, jednak kiedy już pokonacie ten “próg wejścia”, właśnie te tytuły mogą stać się dla Was niezwykłą przygodą.

 1. Gloomhaven - hit ostatniego roku, nr 1 w rankingu BoardGameGeek.com z niezwykle rozbudowaną kampanią.
 2. Descent: Legendy Mroku - hybrydowe fantasy z dreszczykiem (i genialne figurki)
 3. Nemesis - “Alien” w wersji planszówkowej. Będziecie się bać. Bardzo bać.
 4. Horror w Arkham - Cthulhu powraca! Czy zdołacie powstrzymać przedwieczne zło?
 5. Star Wars: Rebelia - w zasadzie dla fanów Gwiezdnych Wojen, ale to także doskonała strategia.