Gry planszowe dla 2 osób

Które planszówki nadają się do gry w dwie osoby?

Większość z dostępnych u nas gier planszowych nadaje się do dwuosobowej rozgrywki. Na stronie każdej gry podajemy tą informację zaraz przy głównym zdjęciu prezentującym grę. Jest to zazwyczaj zakres od 2 (rzadziej od 1) do większej liczby grających. Dodatkowo, na stronie, na której się właśnie znajdujesz, wybraliśmy dla Ciebie wyłącznie gry, które posiadają opcję dwuosobową.

Jakie są najlepsze gry planszowe dla 2 osób?

Wśród nowoczesnych planszówek mało jest gier, które od początku były tworzone z myślą o dwóch graczach. Zwykle twórcy starają się nadać swoim kreacjom pewien uniwersalizm, który skutkuje – jak w Osadnikach z Catanu – tym, że gra najlepiej się sprawdza w gronie 3-4 osób. Jest to cecha wspólna zarówno „eurogier”, jak i „ameritrash”, występująca w zasadzie od narodzin tych gatunków. Z kolei nieco starsze gry potrafią niespodziewanie bardzo zyskać, kiedy potraktujemy je jako dwuosobowe. Typowe niedogodności, jak długi czas oczekiwania na kolejkę lub przedwczesne eliminowanie przeciwników z gry (i bezczynne czekanie na możliwość dołączenia do kolejnej) przy grze 2 osób przestają mieć znaczenie. 

Są też takie gry planszowe, które wyróżniają się jakością rozgrywki właśnie dwuosobowej lub specjalnie zostały zaprojektowane jako planszówki dla 2 osób. W stwierdzeniu, że takie tytuły można policzyć na palcach jednej ręki, będzie trochę przesady, ale rzeczywiście nie ma ich dużo. BoardGameGeek.com utworzył dla nich specjalną kategorię swoich Geek Awards. My również mamy swoje typy. Nie przedłużając więc:

Polecane gry planszowe dla 2 osób - ranking

  1. Wsiąść do pociągu: Europa – gra opracowana jako typowo rodzinna, zadziwiająco dobrze się sprawdza w grze we dwójkę. Nawet można by zaryzykować twierdzenie, że właśnie tak rozgrywana jest najbardziej dynamiczna i wciągająca.
  2. 7 Cudów Świata: Pojedynek – czy uda Ci się przyćmić cywilizację oponenta za pomocą osiągnięć własnej? Konwersja gry typowo familijnej do dwuosobowej nie zawsze skutkuje bestsellerem, ale tu powiodła się znakomicie.
  3. Catan: Pojedynek – czy Wam też się wydaje, że konwersja Catanu na wersję „duel” musi skończyć się porażką? Zapewne macie rację. Dlatego wcale tego nie zrobiono. Catan: Pojedynek to zupełnie inna gra (karcianka!), choć oparta na tych samych motywach. Polecamy, i to bardzo.
  4. Gwiezdne Wojny: Rebelia – mało która pełnokrwista strategia nadaje się do gry w 2 osoby, a ten tytuł jest wręcz doskonały do pojedynków 1 na 1. Jest to gra dość zaawansowana i dla początkujących może okazać się trudna.
  5. Tajniacy: Duet – oryginalna wersja Tajniaków to gra typowo imprezowa, a jednak konwersja na rozgrywkę dwuosobową powiodła się doskonale.
  6. Pandemia – chociaż w obecnych czasach nie kojarzy się najlepiej, to doskonała gra kooperacyjna, równie ekscytująca w 2 osoby, co w większej grupie.

 

Ta krótka lista oczywiście nie wyczerpuje wszystkich dobrych gier planszowych dla 2 osób. Powyższą selekcję zrobiliśmy trochę na podstawie własnych preferencji, ale przede wszystkim na podstawie otrzymanych nagród i internetowych opinii; po prostu jest to dobry punkt startowy do poszukiwań, a w kwestii wybitnej jakości tych gier zgadzają się niemal wszyscy.  Być może jednak swoją ulubioną dwuosobową planszówkę znajdziesz pod zupełnie innym tytułem.

Gry

Wiek

Minimalna liczba graczy

Cena