Gry planszowe dla 10-latka

Gry

Wiek

Minimalna liczba graczy

Cena

Jeżeli zastanawiasz się, który gry planszowe będą odpowiednie dla 10-latka, lub szukasz pomysłu na prezent dla dziecka w tym wieku, trafiłeś/aś w odpowiednie miejsce. Na tej stronie spośród całej naszej oferty wybraliśmy najlepsze planszówki dla 10-latków, sprawdzające się jako gry typowo rodzinne, a jednocześnie odpowiednie, aby dzieci w wieku 10 lat mogły grać w nie z przyjaciółmi bez pomocy dorosłych.

Wybrane poniżej gry są doskonałą rozrywką, a przy okazji rozwijają umiejętności społeczne, zdolności planowania, strategicznego myślenia, spostrzegawczości, szybkości reakcji. Kategoria wiekowa 10+ oznacza, że równie dobrze bawić się będą dziesięciolatkowie, jak i ich rodzice i dziadkowie.

Dobble (rodzinno-imprezowa)

Nie ma drugiej takiej gry, jak Dobble. Tylko Dobble ma zasady, które wyjaśnia się w minutę. Tylko Dobble można wrzucić do kieszeni i zabrać na wizytę u kolegów/koleżanek. I wreszcie - tylko Dobble rozrusza dosłownie każde towarzystwo, niezależnie od wieku. Gra jednocześnie niezobowiązująca i emocjonująca, polega na jak najszybszym znalezieniu dwóch takich samych symboli na dwóch różnych kartach. Zdecydowanie na pierwszym miejscu na liście prezentowej dla dziesięciolatków w sytuacji, kiedy nie da się dobrać gry pod konkretne zainteresowanie czy hobby.

Dobble Classic kupisz pod tym linkiem

Azul: Letni Pawilon (logiczno-ekonomiczna)

Polecamy wszystkie bez wyjątku gry z serii Azul, ale Letni Pawilon jest chyba najlepiej dopracowany pod względem zasad. Pomimo zarysowanej fabuły (zadanie ozdobienia budowli na zlecenie portugalskiej rodziny królewskiej) jest to gra abstrakcyjna, podobnie jak domino. Proste zasady i przepiękne wykonanie powoduje, że jest to gra, do której można wracać i wracać i wciąż wymyślać nowe strategie.

Grę Azul: Letni Pawilon kupisz tutaj, a Azul: Witraże Sintry znajdziesz tutaj

Dixit

Dixit to gra, która najlepiej sprawdzi się w gronie bliskich osób, wśród rodziny i przyjaciół. Jest unikalna pod tym względem, że o wygranej nie decyduje rzut kostką, a wyobraźnia, empatia i do pewnego stopnia znajomość charakteru i osobowości współgraczy. Co więcej, gra bardzo szybko buduje powyższe zdolności, dlatego bardzo często używa się jej na różnego rodzaju sesjach treningowych i terapeutycznych. Poprawia komunikację i powoduje, że uczestnicy poznają się lepiej. A oprócz tego - jest świetną zabawą.

Dixit kupisz tutaj

Catan (dawniej: Osadnicy z Catanu)

Catan to obecnie najpopularniejsza planszówka na świecie - tak, tak, Monopoly musiało ustąpić z podium. I nie bez powodu - było niemal w pełni losowe, podczas gdy w Catan wiele zależy od tego, co dzieje się obok planszy: od handlu i negocjacji pomiędzy graczami. Może się wydawać, że jest to gra o zasiedlaniu bezludnej wyspy, ale tak naprawdę to gra o przedsiębiorczości i ulubiona planszówka twórców startupów w Dolinie Krzemowej. A co najlepsze, jest równie dobrą propozycją dla dziesięciolatka, jak dla czterdziestolatka. Zdecydowanie polecamy!

Gra Catan jest do kupienia tu.

Splendor (ekonomiczna)

Splendor (w zasadzie bardziej karcianka niż planszówka) polega na wcieleniu się w rolę kupca z epoki Renesansu, który pomnaża majątek inwestując w kamienie szlachetne i związane z nimi przedsięwzięcia. Umiejętnie zainwestowana fortuna przyniesie kolejne zyski, te zaś będzie można wykorzystać do jeszcze bardziej intratnych interesów... Gra od kilku lat bije rekordy popularności.

Grę Splendor możesz kupić tutaj.

Kryteria selekcji, jakie zastosowaliśmy przy wyborze gier planszowych dla 10-latków:

  • Minimalny wiek 10+ zalecany przez producenta. Każda gra posiada oznaczenie wiekowe na pudełku i zazwyczaj jest to bardzo dobra wskazówka. Warto pamiętać, że jest to jedynie sugestia i wszystko zależy od indywidualnego rozwoju dziecka. Jeżeli radziło sobie z innymi planszówkami o podobnym stopniu skomplikowania, nie ma powodu, by nie poradziło sobie z kolejną.
  • Bezpieczeństwo: Upewniliśmy się, że gra będzie bezpieczna dla 10-latków. Dbamy o to, by prezentowane przez nas gry nie zawierały treści, które mogłyby negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka.
  • Rodzaj gry: Sugerujemy, aby gra nie stwarzała okazji do tzw. negatywnej interakcji, czyli przeszkadzania pozostałym graczom. Idealna planszówka dla 10-latka powinna stawiać na kooperację dla osiągnięcia wspólnego sukcesu. Jednak nie uczyniliśmy tego kryterium wykluczającym – istnieją gry, które polegają na zaciętej rywalizacji, a jednocześnie stanowią świetną i rozwijającą zabawę.
  • Losowość. Zazwyczaj stanowczo preferujemy gry z niskim współczynnikiem losowości, jednak w wieku 10-12 lat… wysoka losowość bardzo efektywnie wyrównuje szanse w mieszanym gronie. 10-latek nie stworzy jeszcze takiego przebiegłego planu gry, jak jego starszy brat lub siostra, a w grę, w którą regularnie przegrywa, nie będzie chciał się bawić. Dlatego wyjątkowo odwracamy nasze zasady.
  • Nasza ocena. Starannie dobieramy gry w naszej ofercie spośród setek tytułów ukazujących się każdego roku. Kupując u nas być może nie zawsze trafisz z tematyką czy mechaniką rozgrywki, ale jedno jest pewne: nudy nigdy nie będzie. Wszystkie gry testowaliśmy osobiście i oferujemy tylko te, które zrobiły na nas wrażenie i zakwalifikowały się do zamieszczenia w naszym sklepie.


Gry planszowe dla 10-latka: porady

Niektóre z naszych gier lepiej się sprawdzą w określonym gronie niż inne. Na przykład „Dixit” jest grą, w którą można z przyjemnością zagrać w każdym towarzystwie, ale naprawdę „rozbłyśnie”, jeżeli zbiorą się co najmniej 3 osoby obdarzone żywą wyobraźnią – idealnie, jeżeli będą to rodzice z dziećmi. Z kolei „Dobble” jest wprost wymarzone dla dzieci, które nie mogą usiedzieć na miejscu i godzinna sesja gry to dla nich stanowczo zbyt długo.

Na koniec propozycja na taką sytuację, kiedy nie do końca wiadomo, na jaką grę dziecko miałoby ochotę, a zapytać nie ma jak (w końcu ma to być niespodzianka). Są takie gry, które podobają się w zasadzie każdemu, niezależnie od wieku i zainteresowań: „Wsiąść do pociagu: Europa” oraz „Catan” (dawniej: „Osadnicy z Catanu”; dla dzieci w wieku 10 lat proponujemy wersję Junior, ale niekoniecznie – wersja „dorosła” jest jak najbardziej do opanowanie przez dziesięciolatków) oraz „Carcassonne” to tytuły, z którymi nie sposób źle trafić. Każda z wymienionych gier ma wysoką regrywalność (czyli chce się do niej często wracać), a jeśli kiedyś w przyszłości przestanie wystarczać, może stać się podstawą dla interesujących dodatków i nieprędko się z nich wyrasta.