Notice: Funkcja WP_Scripts::localize została wywołana nieprawidłowo. Parametr $l10n musi być tablicą. Aby przekazać dane do skryptów, proszę użyć funkcji wp_add_inline_script(). Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 5.7.0.) in /usr/home/michalkm/domains/wgrygranie.pl/public_html/blog/wp-includes/functions.php on line 5663

5 najlepszych nowoczesnych gier planszowych i karcianych

W ostatnich latach gry planszowe przeżywają prawdziwy renesans, a każdego roku w Polsce wydaje się dziesiątki nowych tytułów. Tylko nieliczne osiągają sukces, a już zupełnie wyjątkowe są gry, które wznawia się i wydaje w coraz to nowych wersjach na przestrzeni kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Wybraliśmy dla Was pięć takich ponadczasowych propozycji:

1. Najlepsza gra planszowa dla 2 osób: Wsiąść do pociągu

Polskie wydanie słynnego „Ticket to ride”. Wiele gier swój pełny potencjał odsłania dopiero w liczniejszej grupie graczy, natomiast „Wsiąść do pociągu” jest wprost stworzona do pojedynków dwóch/dwojga osób. Rozgrywka trwa wówczas około pół godziny – w sam raz, zwłaszcza, gdyby miało się ochotę na rewanż, a potem na dogrywkę. Zasady są proste: należy budować linie kolejowe łączące miasta kontynentu i zgromadzić w ten sposób więcej punktów od przeciwnika. Zadziwiające, jak bardzo ta gra wciąga, niezależnie od wieku (WdP jest rekomendowane dla graczy już od 8 lat wzwyż).

2. Najlepsza gra planszowa dla rodziny: Catan

Pogromca słynnego „Monopoly” i obecnie chyba najpopularniejsza gra planszowa na świecie skończyła już 25 lat. Opracowana w Niemczech, prawdziwą karierę zrobiła w USA i nic w tym dziwnego – w mechanice jest coś, co kojarzy się z american dream. Przybyć do nowego świata, osiągnąć sukces i pokonać konkurencję w rywalizacji o kluczowe zasoby, to w zasadzie historia Ameryki w pigułce. Można powiedzieć, że właśnie od Osadników z Catanu zaczął się prawdziwy boom na nowoczesne planszówki.
Catan jest grą o prostych zasadach, ale pozwalającą na tworzenie zaawansowanych strategii i rozwijającą zdolności planowania.

3. Najlepsza gra planszowa dla fanów fantasy: Talisman

Smoki, trolle, zjawy, czarnoksiężnicy, magiczne miecze… Można zagrać w 2 osoby, jednak dopiero w gronie przyjaciół (3-6 osób) gra staje się naprawdę emocjonująca.

4. Najlepsza gra karciana dla dzieci: Farmer i Super Farmer

Na Twojej farmie hodujesz zwierzęta: króliki, owce, świnki, krówki i konie. Chcesz, by było ich jak najwięcej, jednak w okolicy grasują drapieżniki: lis i wilk. O przebiegu gry decydują rzuty dwiema specjalnymi kostkami, na ściankach których widnieją wymienione wcześniej zwierzęta, ale decyduje też obrana strategia. Gra jest szybka, w cudowny sposób uczy dzieci sprawnych rachunków i jest całkowicie pozbawiona tzw. negatywnej interakcji – gracze rywalizują ze sobą, ale nie mają możliwości przeszkadzania sobie nawzajem (mogą za to sobie, nieco naginając zasady, pomagać).

5. Najlepsza gra karciana na imprezę i w podróż: Dobble

W obu tych sytuacjach Dobble jest bezkonkurencyjne. Nie ma chyba drugiej gry, której zasady można wyjaśnić jednym zdaniem: „Jeśli znajdziesz w swoich pięciu kartach symbol taki, jak na karcie leżącej na stole, możesz odłożyć własną kartę na stół, a kto pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich kart, wygrywa”. Gra jest niesłychanie szybka i emocjonująca, bo kto pierwszy, ten lepszy, a symbole czasem mają inną wielkość, a czasem są odwrócone do góry nogami, liczy się więc spostrzegawczość. Mała puszka z kartami bez problemu zmieści się nawet w kieszeni kurtki i w dowolnym plecaku lub walizce. Dobble ma nawet wersję w pełni wodoodporną!